Što je jednostavno društvo s ograničenom odgovornošću?
Jednostavno društvo s ograničenom odgovornošću (j.d.o.o.) je vrsta društva s ograničenom odgovornošću (d.o.o.). Razlika je u tome što se j.d.o.o. može osnovati na pojednostavljen način. To konkretno znači da se za osnivanje koriste zapisnici koji su prilozi Zakonu o izmjenama i dopunama Zakona o trgovačkim društvima iz 2012. godine. Taj zapisnik vrijedi umjesto popisa članova društva, popisa ovlaštenih članova za vođenje poslova društva i sadrži izjavu člana uprave o prihvaćanju svog imenovanja te potpis osnivatelja.
Druga se razlika odnosi na sljedeće. J.d.o.o. može imati jednog do najviše tri osnivača, s time da samo jedan može biti član uprave. Temeljni kapital j.d.o.o.-a ne može iznositi manje od 10,00 kn, koji se obavezno upisuje samo u novcu. Ako temeljni kapital dosegne iznos od 20.000,00 kn ili više, počinju se primjenjivati odredbe Zakona za d.o.o.
Važno je naglasiti da j.d.o.o. mora formirati zakonske rezerve u visini jedne četvrtine dobiti iskazane u godišnjim financijskim izvješćima umanjene za iznos gubitka iz prethodnih godina, što d.o.o. nema obvezu.
Naziv društva (tvrtka) i rezervacija naziva tvrtke
Kako biste odabrali odgovarajući naziv tvrtke, posjetite sljedeći link: https://sudreg.pravosudje.hr te na njemu provjerite postoji li društvo pod imenom koje želite. Preporuka je da pripremite i nekoliko alternativnih naziva, za slučaj da se ime koje želite već koristi.
Ako želite, imate mogućnost rezervacije odabranog imena tvrtke, s time da ovaj korak nije obavezan. Za to će vam trebati obrazac RZ i OIB tvrtke, koji ćete dobiti na Poreznoj upravi temeljem identifikacijske isprave, odnosno osobne iskaznice. S OIB-om tvrtke i obrascem RZ idete na Trgovački sud, koji će u roku od tri radna dana donijeti odluku o rezervaciji imena. Kad Trgovački sud donese pozitivnu odluku, u uredu HITRO.HR ćete dobiti potvrdu rezervacije.
Registracija djelatnosti za jednostavno društvo s ograničenom odgovornošću
Pod pretpostavkom da ste već prethodno upoznati s glavnom djelatnošću kojom će se vaša tvrtka baviti, otvorite sljedeći dokument: NKD 2007. i iz njega izvucite djelatnosti kojima se želite baviti. Važno je da odaberete sve moguće djelatnosti koje će Vam zatrebati. S obzirom na to da zakonom nije ograničen broj djelatnosti koje možete registrirati, preporučujemo da izvučete oko 50 djelatnosti. Ubacite ih u word dokument i dostavite javnom bilježniku. Na samom početku je važno istaknuti što više djelatnosti, jer se naknadno ubacivanje djelatnosti naplaćuje.
Registracija kod Trgovačkog suda i javni bilježnik
Kod javnog bilježnika se popunjava gore navedeni zapisnik i potrebna dokumentacija. Dokumentacija obavezno mora biti potpisana i ovjerena od svih osnivača (trošak javnog bilježnika je u prosjeku 500,00 kn + izjava o nepostojanju dugovanja u iznosu od 47,50 kn). S ovjerenom dokumentacijom odlazite u banku, gdje na prolazni račun uplaćujete temeljni kapital u iznosu od 10,00 kn. Nakon što banka izda potvrdu o uplati temeljnog kapitala, odlazite ponovno kod javnog bilježnika, koji podnosi prijavu za osnivanje j.d.o.o.-a Trgovačkom sudu. Ako je sva dokumentacija ispravna i potpuna, Trgovački sud u roku od 24 sata mora poslati rješenje o upisu j.d.o.o.-a u Sudski registar. Prijava se može podnijeti i fizički, ali u tom slučaju proces upisa traje od tri do sedam dana. Za upis se uplaćuje sudska pristojba u iznosu od 60,00 kn i objava u Narodnim novinama u iznosu od 200,00 kn.
Državni zavod za statistiku – određivanje matičnog broja:
Kod Državnog zavoda za statistiku(DZS) predajete zahtjev za dobivanjem Obavijesti o razvrstavanju poslovnog subjekta, kojom se društvu dodjeljuje matični broj i kojom se društvo razvrstava po djelatnostima prema Nacionalnoj klasifikaciji djelatnosti (NKD). Potrebna je sljedeća dokumentacija: kopija rješenja Trgovačkog suda (original na uvid), obrazac RSP 1 (može se kupiti u prodavaonicama Narodnih novina ili preuzeti na http://www.dzs.hr/Hrv/important/Obrasci/11-Registri/Obrasci/RPS-1.pdf) i uplata sudske pristojbe u iznosu od 55,00 kn.
Izrada pečata, prijava na Poreznu upravu, mirovinsko i zdravstveno osiguranje.
Nakon što dobijete Obavijest o razvrstavanju prema NKD-u, potrebno je izraditi pečat i u Poreznoj upravi upisati društvo u Registar obveznika poreza na dobit i PDV-a. Na kraju još preostaje prijaviti društvo i djelatnike u sustav mirovinskog i zdravstvenog osiguranja. Dokumentacija koja se podnosi je ista kao i kod d.o.o.-a.
Bit će Vam potrebna i fiskalna blagajna za poslovanje.
Otvaranje bankovnog računa za jednostavno društvo s ograničenom odgovornošću
Kako biste otvorili poslovni bankovni račun, potrebno je otići u poslovnicu banke u kojoj je uplaćen temeljni kapital. Pritom je banci potrebno dostaviti kopiju Rješenja Trgovačkog suda i Obavijesti o razvrstavanju poslovnog subjekta. Potrebno je i zatražiti prijenos temeljnog kapitala s prolaznog računa na otvoreni žiro-račun.
Dokumentacija potrebna za otvaranje poslovnog žiro-računa:
- Rješenje o upisu u Sudski registar (priložiti presliku, izvornik dati na uvid)
- Obavijest o razvrstavanju poslovnog subjekta u DZS (priložiti presliku, izvornik dati na uvid)
- Pečat
- Osobna iskaznica
Prilikom predaje potrebne dokumentacije banka izdaje potpisni karton. Na njemu su evidentirani osnovni podaci o društvu i ovlaštenicima koji mogu raspolagati sredstvima na žiro-računu.
Članarina u Hrvatskoj gospodarskoj komori
Temeljem Odluke o financiranju HGK-a , članak 8. stavak 5.: “članice Komore (Jednostavno društvo s ograničenom odgovornošću i Društvo s ograničenom odgovornošću) osnovane i upisane u sudski registar nakon 1. siječnja 2018. godine oslobođene su plaćanja članarine u razdoblju od godine dana od dana osnivanja”.
Ostali j.d.o.o.-i su dužni uplaćivati članarinu mjesečno, do posljednjeg dana u mjesecu za tekući mjesec, na račun HR8510010051700052620.
Članstvo u komori i obveza plaćanja članarine prestaje brisanjem iz sudskog registra nadležnog Trgovačkog suda.
Troškovi osnivanja
Okvirni troškovi osnivanja j.d.o.o.-a iznose minimalno 875 kn za okvirnu raspodjelu troškova prikazanu sljedećom listom:
- Temeljni kapital 10 kn
- Troškovi javnog bilježnika (s dokumentacijom) 550 kn
- Sudska pristojba pri registraciji 60 kn
- Objava u Narodnim novinama 200 kn
- Pristojba DZS-u 55 kn
Važne napomene:
- Strani državljani mogu otvoriti j.d.o.o pod istim uvjetima kao državljani RH.
- Pri prelasku j.d.o.o.-a u d.o.o. mora se provesti revizija. Ukupan trošak prelaska j.d.o.o.-a u d.o.o. je oko 4000 kn.
- d.o.o. može poslovati bez ijednog zaposlenog.
- Okvirna cijena knjigovođe za nova poduzeća iznosi od 400 do 500 kuna + PDV.
- Za prestanak poslovanja društva potrebna je odluka članova društva. Na likvidaciju j.d.o.o.-a primjenjuju se iste odredbe kao i za likvidaciju klasičnog d.o.o.-a (članak 472. Zakona o trgovačkim društvima).
- Zatvaranje j.d.o.o.-a odvija se na isti način i pod istim uvjetima kao i zatvaranje d.o.o.-a, s time da su načini prestanka propisani člankom 466. Zakona o trgovačkim društvima