Fiskalna blagajna na webshop-u
Često imamo upite korisnika vezane za fiskalizaciju računa putem webshopa i je li takve račune obavezno i u kojem trenutku fiskalizirati. Je li fiskalna blagajna potrebna za webshop? U nastavku donosimo više detalja o zakonskim obvezama web trgovina po pitanju izdavanja računa i fiskalizacije. Na početku ponavljamo neke činjenice.
Obveznici fiskalizacije prema Zakonu su:
- fizičke osobe obveznici poreza na dohodak od samostalne djelatnosti i
- pravne i fizičke osobe obveznici poreza na dobit za sve djelatnosti koje obavljaju. Izuzetak su djelatnosti izuzete od obveze izdavanja računa te za djelatnosti izuzete od obveze fiskalizacije.
Svi obveznici fiskalizacije za potrebe fiskalizacije moraju:
- prilagoditi sadržaj računa te način numeriranja broja računa.
- donijeti interni akt o poslovnicama s opisom (poslovnica, adresa, oznaka radnog dana i radnog vremena te načina numeriranja brojeva), koji se zadržava u poslovnom prostoru obveznika fiskalizacije.
- istaknuti upozoravajuću naljepnicu.
Navedene radnje potrebno je učiniti za sve djelatnosti, osim za djelatnosti izuzete od obveze fiskalizacije prema članku 5. Zakona o fiskalizaciji u prometu gotovinom (Narodne novine broj 133/12.), a iste radnje moraju učiniti i obveznici fiskalizacije koji ne naplaćuju račune sredstvima koja se smatraju gotovinom.
Od ovih obveznika fiskalizacije samo oni koji naplaćuju račune sredstvima koja se smatraju gotovinom provode i fiskalizaciju izdavanja računa na način da izdaju račune putem prilagođenih naplatnih uređaja i dostavljaju ih elektroničkim putem kako bi se računi ovjerili u Poreznoj upravi.
Gdje je u svemu tome fiskalna blagajna i webshop?
Registrirana djelatnost za prodaju robe putem interneta, registrirana pod šifrom 47.91 trgovina na malo preko pošte ili interneta (Nacionalna klasifikacija djelatnosti 2007) – “web shopovi”, smatraju se obveznicima fiskalizacije ukoliko se plaćanje za isporučeno dobro vrši gotovinom kako je to određeno člankom 2. točkom 5. Zakona o fiskalizaciji u prometu gotovinom (Narodne novine broj 133/12.). Dakle, novčanicama ili kovanicama dostavljaču, karticama – kreditnim ili bankovnim, čekom ili drugim sličnim načinima plaćanja. Gotovinskim plaćanjem se ne smatra plaćanje na transakcijski račun kod banaka, kao niti virmansko plaćanje. Virmansko plaćanje se smatra transakcijskim plaćanjem za potrebe provedbe postupka fiskalizacije. Npr. plaćanje putem servisa PayPal se ne smatra gotovinskim plaćanjem, dok se plaćanje putem servisa PayMill smatra gotovinskim plaćanjem).
Vezano za izdavanje fiskalnog računa, prema mišljenju Porezne uprave, postupak fiskalizacije vrši se u trenutku izdavanja računa koji se zajedno s kupljenim dobrom dostavlja kupcu.