Što je paušalni obrt?
Paušalni obrt je obrt sa svim svojstvima klasičnog obrta, s razlikom da se oporezivanje provodi paušalno. U nadležnosti je Hrvatske Obrtničke Komore kao vrsta pravnog subjekta.
Paušalno oporezivanje znači da unaprijed plaćate porez državi ovisno o prihodu koji ste ostvarili u prethodnom razdoblju ili, u slučaju prve godine, ovisno o prihodu koji kažete da ćete ostvariti u toj godini. Na kraju svake godine napravi se godišnji obračun gdje se vidi jeste li preplatili ili trebate li dodatno platiti, nešto poput plaćanja i obračuna vode.
Paušalni obrt ima svoje nedostatke i ograničenja, ali i velike prednosti. Pa krenimo redom.
Koji su nedostatci i ograničenja paušalnog obrta?
Kao i kod klasičnog obrta glavna razlika paušalnog obrta u odnosu na druge vrste pravnih subjekata (d.o.o., j.d.o.o.) jest da je OBRT = VI.
Kao paušalni obrt, Vi odgovarate za bilo kakve dugove tog obrta neograničeno.
Primjerice, ako ne budete imali novaca za plaćanje mjesečnih doprinosa, Porezna uprava Vas može blokirati i ako se kasnije zaposlite bilo gdje u Hrvatskoj, 1/3 Vaše plaće će ići za vraćanje dugova.
Od ostalih ograničenja kod paušalnog obrta važno je napomenuti sljedeće:
- paušalni obrt ne smije imati godišnje prihode veće od 300.000 kn,
- paušalni obrt ne smije biti u sustavu PDV-a,
- paušalni obrt ne smije obavljati poslove koji spadaju pod samostalnu djelatnost:
- samostalna djelatnost zdravstvenih djelatnika, veterinara, odvjetnika, javnih bilježnika, revizora, inženjera, arhitekata, poreznih savjetnika, stečajnih upravitelja, tumača, prevoditelja, turističkih djelatnika i druge slične djelatnosti
- samostalna djelatnost znanstvenika, književnika, izumitelja i druge slične djelatnosti
- samostalna predavačka djelatnost, odgojna djelatnost i druge slične djelatnosti
- samostalna djelatnost novinara, umjetnika i sportaša.
Koje su prednosti paušalnog obrta?
Paušalni obrt ima minimalna obvezna porezna davanja.
Obvezno porezna davanja su:
- porez na dohodak i
- prirez porezu na dohodak temeljem sjedišta paušalnog obrta.
Porez na dohodak se plaća unaprijed, na temelju prometa prethodne godine ili, u slučaju prve godine, na temelju izjave obrtnika o planiranom dohotku prve godine. Porez na dohodak iznosi 12%, a priznati izdaci su 85%. Porez na dohodak u 2018. godini podijeljen je u 5 kategorija sa pripadajućim paušalnim godišnjim iznosom poreza na dohodak kako slijedi:
od 0,00 do 85.000,00 – 1.530,00 kn
od 85.000,01 do 115.000,00 – 2.070,00 kn
od 115.000,01 do 149.500,00 – 2.691,00 kn
od 149.500,01 do 230.000,00 – 4.140,00 kn
od 230.000,01 do 300.000,00 – 5.400,00 kn
Ako se po isteku kalendarske godine temeljem podataka iz Obrasca PO-SD utvrdi da su izmijenjeni uvjeti za utvrđivanje paušalnog dohotka, Porezna uprava će ukinuti već doneseno rješenje te donijeti novo rješenje u kojem će se utvrditi novi iznos paušalnog dohotka, paušalnog poreza na dohodak i prireza porezu na dohodak te razlika za uplatu ili povrat manje ili više uplaćenog paušalnog poreza na dohodak i prireza porezu na dohodak za proteklu kalendarsku godinu.
Paušalni porez i prirez porezu na dohodak plaća se tromjesečno, do posljednjeg dana svakog tromjesečja.
Obrtnici koji samostalne djelatnosti obavljaju na području Vukovara, na potpomognutim područjima prve skupine i na otocima prve skupine, plaćaju godišnji paušalni porez u visini od 25% godišnjeg paušalnog poreza na dohodak.
Dodatne obveze paušalnog obrta?
Obrtnici paušalisti kojima je to jedino zanimanje obveznici su plaćati doprinose za obvezna osiguranja:
- mirovinsko osiguranje i
- zdravstveno osiguranje.
Iznos obveznih doprinosa obrtnika paušalista kojima je to jedino zanimanje u 2018. godini je fiksan i iznosi 1.193,38 kn mjesečno.
Paušalni obrt ima minimalnu količinu obvezne papirologije
Obrtnik paušalist ne vodi poslovne knjige, osim evidencije o prometu – Obrazac KPR, u kojem je obvezan evidentirati sve izlazne račune – iznose naplaćene u gotovini i bezgotovinskim putem.
Također, za svaku isporuku i obavljenu uslugu dužan je izdati račun kupcu, i to propisanog sadržaja (računi moraju sadržavati najmanje podatke o izdavatelju, nadnevku izdavanja računa, broju računa, nazivu robe ili usluge, jediničnoj cijeni i ukupnom iznosu računa).
Napominjemo da su obrtnici paušalisti koji račune naplaćuju gotovinom obvezni izdavati račune putem fiskalnih naplatnih uređaja od 1. srpnja 2017. godine, temeljem zadnjih izmjena Zakona o fiskalizaciji u prometu gotovinom, gdje fiskalni račun ima propisani sadržaj – Zakon o fiskalizaciji.
Najkasnije 15 dana po isteku kalendarske godine obrtnik je dužan Poreznoj upravi dostaviti izvješće o paušalnom dohotku od samostalnih djelatnosti i uplaćenom paušalnom porezu na dohodak i prirezu poreza na dohodak (Obrazac PO-SD). Obrazac se popunjava pomoću podataka iz KPR obrasca.
Adeo POS fiskalna blagajna i paušalni obrt
Ako koristite našu fiskalnu blagajnu Adeo POS, kompletnu brigu o računima, izgledu računa, backupu podataka i godišnjim izvještajima možete prepustiti nama.
Izdavanje računa nikad nije bilo lakše, bilo da se radi o gotovinskim ili bezgotovinskim računima.
Također, ako trebate kreirati ponude, a tek potom račune iz ponuda, sve to možete obavljati jednostavno s našim sustavom Adeo POS.
Fiskalnu blagajnu Adeo POS možete koristiti i na svojem Android mobilnom uređaju, a ako imate potrebu izdavati i printati gotovinske račune, to možete pomoću bluetooth printera koji možete kupiti od nas – Adeo POS BT Printer.
Paušalni obrt i poticaji za samozapošljavanje i nabavu opreme
Paušalni obrt danas je iznimno popularan jer osigurava odlične uvjete za samozapošljavanje.
Država posljednjih nekoliko godina radi na promicanju poduzetništva i to na način da sufinancira otvaranje i početno poslovanje malih tvrtki.
Tako je moguće prije samog otvaranja obrta predati zahtjev za poticaje za samozapošljavanje.
Poticaji za otvaranje obrta mogu se dobiti ako budući obrtnik napravi kvalitetan poslovni plan i prikaže u koje namjene namjerava potrošiti dobiveni novac.
Od 2018. godine iznos poticaja podignut je na čak 55.000 kuna.
Potrebno je zadovoljiti neke uvjete:
- osoba mora biti nezaposlena,
- prijavljena na Zavodu za zapošljavanje i
- mora proći određene aktivnosti u vezi sa samozapošljavanjem (kratku edukaciju i predaja poslovnog plana).
Što se tiče korištenja sredstava iz poticaja, postoji više dozvoljenih načina kako sredstva mogu biti utrošena:
- kupnja strojeva i alata za obavljanje djelatnosti,
- kupnja informatičke opreme i licenci za računalne programe,
- plaćanje doprinosa za vlasnika obrta (do 11 mjeseci),
- plaćanje edukacija,
- najam poslovnog prostora i kupnja uredskog namještaja,
- plaćanje troška otvaranja obrta,
- plaćanje usluge izrade web-stranice i nabava promidžbenog materijala.
Ostala pitanja?
Za sva ostala pitanja naš Adeo POS tim vam stoji na raspolaganju! 01/660 3821